Jak nabrat Pro muže

Testosteron

Mužský testosteron - Jak tento hormon pracuje
Jiří Mišurec

Testosteron, neboli mužský pohlavní hormon je přirozenou látkou hlavně mužského těla. Tvoří se ve varlatech a částečně v kůře nadledvin. Svou pozornost si určitě zaslouží, protože účinkem testosteronu, dochází k vytváření tělních bílkovin a k podpoře růstu svalové hmoty. Je to látka, díky které se liší mužské a ženské pokolení ve své muskulatury. Mladí chlapci před pubertou mají problém s nabíráním svalové hmoty.

Hladina testosteronu

Situace se rychle mění během puberty, kdy hladina tohoto hormonu v jejich těle stoupá. To, že je testosteron rozhodující při růstu svalů a že je to mužský hormon, by si měli uvědomit i ženy, které se bojí posilovat. Nebojte se toho, že vám narostou svaly jako chlapům! Žena může trénovat stejně tvrdě jako muž, ale stejných svalových přírůstků nikdy nedosáhne, protože jí k tomu chybí právě potřebný testosteron. Můžete vyzkoušet některý  z účinných přípravků na zvýšení hladiny testosteronu.

Testosteron a cvičení

Fakt, že pro posilovací (kulturistický trénink) má hladiny testosteronu význam, je znám už dlouho. Zjistilo se, že během posilovacího tréninku dochází k vyplavování testosteronu, což má příznivý vliv na růst svalové hmoty. Taková příznivá hladina je však jen při krátkém tréninku o délce asi 45 minut s vysokou intenzitou cvičení.

Chiashake dietní nápoje a produkty

Při dlouhotrvajícím tréninku nižší intenzitou (zejména vytrvalostním) hladina prudce klesá. Pokud se takto stavěný trénink často opakuje, vlivem nízké hladiny testosteronu se zpomalí růst svalů, zvýší se čas potřebný na regeneraci a dochází k přetrénování. Tento fakt jako první uvedl do praxe Joe Weider, když na sobě odzkoušel trénink, který je dnes znám jako dvojitý, resp. trojitý rozštěpený systém. Na jeden den neměl naplánovanou jednu tréninkovou jednotku, ale dvě až tři kratší o vysoké intenzitě. Takový tréninkový princip umožnil, že hladina testosteronu zůstala na optimální úrovni dlouhodobě.

Na druhé straně je třeba říci, že je vědecky dokázáno, že plodnost je u těžce trénující sportovce nižší než u neaktivních mužů. Mezi další faktory nižší plodnosti u těžce trénující sportovce je stres a nižší podíl tuku před soutěžemi.

O autorovi

Jiří Mišurec

Jiří Mišurec

Zdravé výživě a aktivnímu pohybu se věnuji zhruba od 14 let, kdy jsem začal mít zájem o ženy a než si našel svou ženu. Nyní mé zkušenosti předávám svým dětem a čtenářům, kteří mají zájem něco změnit. Žiji zdravým životním stylem, který mi dodává energii do dalších dní, plných zážitků.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..