Diety Jak zhubnout Motivace Pro muže Pro ženy

13 tipů pro podzimní a zimní podporu imunity, kterou hravě zvládáte doma

13 tipů, jak zvýšit imunitu
Jiří Mišurec

Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z vnitřního prostředí daného organismu. V praxi se antigeny myslí zejména buňky patogenních organizmů tj. viry či například nádorové buňky.

Imunita spouští imunitní odpověď vůči těmto a dalším vyjmenovaným strukturám a vyznačuje se jí nejen člověk, ale i ostatní živočichové či rostliny. U živočichů je nejrozvinutější a řídí ji tzv. imunitní systém. V užším slova smyslu znamená termín „imunita“ naprostou odolnost organismu proti chorobě.

Příznaky a příčiny oslabené imunity

Mezi příznaky a příčiny oslabené imunity patří únava, neustálá ospalost, často se opakující onemocnění, zimnice, nechutenství, špatné hojení ran, ekzém či kvasinkové infekce.

Chiashake dietní nápoje a produkty

Příčiny oslabené imunity jsou zejména:

 • nesprávné složení stravy, nedostatek živin, minerálů, vitamínu a nevhodná kombinace potravin,
 • konzumace průmyslově zpracovaných potravin,
 • nadužívání antibiotik,
 • očkování,
 • duševní a citová nerovnováha, sklon ke kritičnosti a negativnímu myšlení,
 • znečištění životního prostředí,
 • krátký spánek,
 • stres,
 • nedostatek pohybových aktivit a jejich nepravidelnost,
 • nedostatečný pobyt v přírodě,
 • přemnožení kvasinek v trávicím traktu,
 • konzumace alkoholu, cigaret a dalších návykových látek,
 • promiskuitní chování.

Blendea Supergreen na podporu imunity

Tipy, jak podpořit imunitu

Pokud zařadíte do svého nového životního stylu tyto tipy, vaše imunita bude zaručeně brzy silnější.

 1. Jedním z cílených potravinových doplňků stravy na podporu slabé imunity je přírodní přípravek Blendea SUPERGREENS. Jedná se o směs zeleného ječmene, mladé pšenice, chlorelly, spiruliny a máty peprné. Spirulina posiluje imunitní systém, chlorela podporuje detoxikaci, zelený ječmen doplní minerály a vitamíny, mladá pšenice snižuje chuť k jídlu a máta zlepší trávení.
 2. Mezi potraviny pozitivně ovlivňující imunitu řadíme ovoce, zeleninu, fermentovanou zeleninu, tempeh, kefír či bílý jogurt pro posílení střevního mikrobiomu. Užitečnými potravinami v rámci prevence jsou cibule, česnek, křen, červená řepa a hlíva ústřičná. Všechny uvedené působí antiviroticky, antibioticky a posilují imunitu. Zcela se vyhýbejte přidanému cukru, průmyslově zpracovaným výrobkům, fastfoodům a slazeným nápojům. Dopřejte svému tělu „luxus“ bio potravin a nezanášejte si organismus těžkými kovy, pesticidy a antibiotiky z nekontrolovaných produktů. Kromě uvedených potravin dopomáhá k silné imunitě i dostatečné zásobení našeho těla bílkovinami, které tvoří důležité aminokyseliny.
 3. Byliny lze užívat preventivně i jako alternativní formu léčení zejména dýchacích a zažívacích potíží. Velmi silný účinek na imunitu a proti zánětům mají rostlina Vilcacora a vnitřní kůra stromu Lapacho. Mezi účinné a osvědčené byliny řadíme například mateřídoušku, meduňku, bazalku posvátnou, květ černého bezu, heřmánek, lípu či šalvěj. Pokud k dochucení pokrmů použijete tymián, oregáno, zázvor či kurkumu, bude se vám lépe trávit a nepřemnoží se vám v těle kvasinky.
 4. Udržujte si optimální tělesnou hmotnost – kila navíc jsou zátěží nejenom pro klouby, ale i ledviny, srdce či plíce.
 5. Přiměřený pohyb je nezbytný pro správné fungování těla. Doporučuje se alespoň půlhodina intenzivního cvičení denně.
 6. Dbejte na dostatečný spánkový režim. Neměli byste spát méně než 6 hodin denně.
 7. Omezte konzumaci alkoholu a nekuřte.
 8. Pravidelně a dostatečně větrejte v obytných místnostech. V zimě stačí 5 minut, na jaře a na podzim 10 – 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená půlhodinu. V nevětraných místnostech dochází k množení plísní, které jsou původci nemocí.
 9. Dodržujte základní hygienické návyky, abyste předešli infekcím nebo kontaminaci. Myjte si ruce po každé návštěvě toalety a po příchodu z venkovního prostředí, nepůjčujte nikomu zubní kartáček či další kosmetické propriety, s infikovanými látkovými nebo jednorázovými kapesníky manipulujte bezpečně. Při vaření pečlivě omývejte ovoce i zeleninu. Dostatečně tepelně zpracovávejte maso i vejce. Při poranění ránu dezinfikujte.
 10. Otužujte sebe i své děti.
 11. Naučte se kompenzovat stres, ať už meditací, masáží či zábavou.
 12. Nerezignujte na sexuální život ani ve vyšším věku. Pravidelný intimní život zvyšuje hladinu imunoglobulinu IgA v těle.
 13. Čtěte o dalších metodách na podporu imunity

Přestože prach, ozón, výfukové plyny a další škodlivé faktory na nás působí každý den, naše bakterie, které s námi žijí v symbióze, napomáhají neustálým bojem s patogenními bakteriemi k zocelení naší imunity. Proto nelze doporučit antibakteriální mýdla, ani chemické desinfekční prostředky v péči o domácnost.

O autorovi

Jiří Mišurec

Jiří Mišurec

Zdravé výživě a aktivnímu pohybu se věnuji zhruba od 14 let, kdy jsem začal mít zájem o ženy a než si našel svou ženu. Nyní mé zkušenosti předávám svým dětem a čtenářům, kteří mají zájem něco změnit. Žiji zdravým životním stylem, který mi dodává energii do dalších dní, plných zážitků.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..