Pro muže Pro ženy

Puerh – fermentovaný čaj plné chuti

Puerh - fermentovaný čaj
Jiří Mišurec

Znalci kvalitních čajů jistě moc dobře vědí, co se skrývá pod označením Pu-erh. Je to pravý čínský čaj pěstovaný zejména v provincii Jün-nan. Historický původ čaje Puerh lze v této oblasti vysledovat až 1 700 let do minulosti. Díky specifickému klimatu této oblasti se zde čajovníkovým rostlinám daří velmi dobře. Svou roli v tom hraje i vysoká nadmořská výška.

Tento vysoce kvalitní čaj je charakterizován především typickou tmavou barvou, dokonce ještě o něco tmavší, než jakou má klasický černý čaj. Pokud jej louhujeme dostatečně dlouho, může nakonec nabýt odstínu připomínající černou kávu. Chuť čaje se odvíjí od toho, jakým způsobem je připravován a konzument si ji tam může regulovat podle svých preferencí.

Čím starší je směs, ze které byl připraven, tím je chuť výsledného nápoje jemnější. Pochopitelně, že chuť zásadně ovlivňuje také délka louhování. Pro čaj Pu-erh je specifická nezaměnitelná vůně: znalci ji popisují jako nasládlou, mírně zemitou.

Chiashake dietní nápoje a produkty

Lístky pu-erh čaje se sklízejí třikrát do roka a na základě toho rozlišujeme různé druhy tohoto čaje. Zřejmě nejznámějším typem je Čchun-ťien, který se sklízí nejdříve (již v polovině dubna). Jeho lístky dobře poznáme podle typického bílého chmýří. Dalším druhem je Er-šuej, který se sklízí na přelomu července a srpna, a zmíníme ještě Ku-chua (sklizeň probíhá v září a říjnu), který slouží k výrobě lisovaného tabulkového čaje. Následné zpracování sklizených lístků je velmi složitý proces složený z několika fází. Lístky se nejprve nechají ovadnout, zahřejí se, srolují, usuší a nakonec se spařují a lisují.

Kde a jaký fermentovaný čaj zakoupit

Tento speciální čaj je možno sehnat v různých druzích. Nejběžnější druh, který je k dostání, je tmavý čaj Shu. Mezi zelené čaje pak řadíme čaj Sheng, velice vhodný pro následné zpracování. Chuť Shengu je popisována jako ovocná, medová, až zemitá (u starších čajů). Posledním druhem je bílý čaj, lisován z květů.

Čaj Pu-erh se pije z mnoha důvodů. Kromě jeho vynikající chuti jsou to zejména příznivé zdravotní účinky na lidské zdraví. Pu-erh je spojován se schopností zmírňovat bolesti žaludku a účinně bojuje dokonce s rakovinou. Díky obsahu přírodních antibiotik je velmi hodí při infekčních nemocech, kdy jeho konzumace navíc nezatěžuje organismus, jako při užívání léků. Vzhledem ke schopnosti regulovat metabolismus a podporovat trávení si jej chválí osoby bojující s nadváhou.

Pu-erh lze připravit různými metodami, nejčastěji se využívá tzv. jednonálevový pu-erh, v jeho případě trvá louhování 2-4 minuty. Jinou možností je povařit lístky pu-erhu přímo ve vroucí vodě (tzv. vařený pu-erh). Vznikne nápoj s vysokým obsahem přírodního kofeinu. Záleží samozřejmě na každém konzumentovi, kterou z mnoha možností přípravy zvolí.

O autorovi

Jiří Mišurec

Jiří Mišurec

Zdravé výživě a aktivnímu pohybu se věnuji zhruba od 14 let, kdy jsem začal mít zájem o ženy a než si našel svou ženu. Nyní mé zkušenosti předávám svým dětem a čtenářům, kteří mají zájem něco změnit. Žiji zdravým životním stylem, který mi dodává energii do dalších dní, plných zážitků.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..