Diety Jak nabrat Jak zhubnout Motivace Pro muže Pro ženy

Proč je dobré spát?

Spánek je důležitý
Jiří Mišurec

Spánek je užitěčný

 

Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu, při níž se snižuje či mizí funkčnost některých smyslů, snižuje se tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje. Během spánku se lidem většinou zdají sny; i při spaní mozek intenzivně pracuje. Spánek nám zabere přibližně třetinu života. Spánek je jeden ze základních potřeb těla a je nezbytný pro správný růst a vývoj.

 

Chiashake dietní nápoje a produkty

1. Fáze

První fáze začíná, jakmile zapadá slunce. Epifýza začíná uvolňovat melatonin, hormon, který je v nepřítomnosti světla odpovědný za to, že jsme ospalý. Když ležíme v posteli, všechny svaly začnou relaxovat, srdeční tep a dýchání se zpomalí a klesá tělesná teplota. Mozek také odpočívá, ale stále intenzivně pracuje. Pokud by jste se mohli podívat na vlnovou aktivitu mozku, viděli by jste změnu z rychlých beta vln na pomalé alfa vlny. když alfa vlny zmizí jsou nahrazeny theta vlnami a spáč se nachází v tzv. první fázi spánku.


2. Fáze.

Druhá fáze nastane okamžik po fázi jedna a v této fázi spáč zůstane ještě asi 10-15 minut.

3. Fáze

Druhá fáze je u konce a spáč se dostává do hlubšího spánku. Tato fáze trvá asi 5-15 minut.

4. Fáze

S maximálně 15 minutami strávenými v třetí fázi cyklu se spáč dostane do tzv. fáze uvolnění trvající asi 30 minut. Ve čtvrté fázi, se oči velmi rychle pohybují sem a tam a mozek se nachází v tzv. fázi REM spánku. To je bod, ve kterém se nám zdají první sny. Poté co tento sen skončí, spáčův mozek se opět přesune do druhé fáze spánku a celý cyklus začíná odznova.

tyto procesy se opakují zhruba pětkrát během noci.

Požadavky na spánek

Výzkum spánku ukázal, že průměrný člověk potřebuje asi 8 hodin a 15 minut nerušeného spánku pro kompletní fyziologickou regeneraci těla.

Zdroj:

wikipedia.cz

Copyright (c) 123RF Stock Photos

O autorovi

Jiří Mišurec

Jiří Mišurec

Zdravé výživě a aktivnímu pohybu se věnuji zhruba od 14 let, kdy jsem začal mít zájem o ženy a než si našel svou ženu. Nyní mé zkušenosti předávám svým dětem a čtenářům, kteří mají zájem něco změnit. Žiji zdravým životním stylem, který mi dodává energii do dalších dní, plných zážitků.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..