Jak nabrat Jak zhubnout Motivace Pro muže Pro ženy

Cvičit během nemoci?

Cvičít při nemoci?
Jiří Mišurec

 

Nic nemůže narušit svalový rozvoj více, než když jste nemocní. Často jsem se ptal, měl bych pokračovat ve svém tréninku i když jsem nemocný? Odpověď na tuto otázku záleží na tom, čím myslíte nemoc? Je to nachlazení? Chřipka? Alergie? Mnoho lidí si plete nachlazení s chřipkou. I když projevy těchto nemocí jsou v mnohém podobné, jedná se o různé druhy onemocnění.

Chřipka je způsobena chřipkovými viry typu A, B a C, zatímco běžné nachlazení je způsobeno tzv. rhinoviry (existuje přes 200 typů rhinovirů). Jestliže jste se jednou infikovaly určitým druhem rhinoviru, váš imunitní systém si vybuduje doživotní odolnost vůči tomuto druhu nachlazení (stejný vir „neudeří“ dvakrát na stejném místě). Ale bohužel jak jsem již říkal existuje přes 200 typů rhinovirů takže se nachlazení vyhnete jen stěží.

Chiashake dietní nápoje a produkty


Chřipka, jak již určitě znáte z vlastní zkušenosti, je mnohem horší než nachlazení, protože je doprovázena řadou tělesných bolestí (bolest svalů, kloubů atd.) a vysokou horečkou. z těchto důvodů je váš imunitní systém velmi zatížen. V tomto okamžiku by vám trénink nejen uškodil, ale také by se prodloužila doba léčení. Tělo potřebuje být v dobrém zdravotním stavu, aby přechod z katabolického stavu (způsobeného tréninkem) do anabolického (regenerace a růst svalů) proběhl co nejrychleji.

Takže jestliže máte chřipku, vaše tělo se již nachází v katabolickém stavu a v tomto případě by silový trénink pouze přidal další katabolismus, což by negativně ovlivnilo nejen regeneraci, ale i celý imunitní systém. Proto nedoporučuji u těžších nemocí (jako je chřipka) žádný trénink. Místo toho se soustřeďte na kvalitní výživu a dostatečný příjem tekutin (voda s přídavkem elektrolytů). Jakmile jste chřipku vyléčily, můžete pomalu opět začít cvičit.

Doporučuji během prvního týdne zvedat opravdu velmi lehké váhy, aby si vaše svaly opět zvykli a předešli jste možnému zranění, které by vás opět mohlo na dlouhou chvíli zastavit ve vašem svalovém pokroku. ve druhém či třetím týdnu již budete opět zvedat takové váhy na které jste zvyklí. Pokud se jedná o běžné nachlazení, kdypříznakem je rýma a slabý kašel, můžete v tréninku pokračovat. Zvedejte, ale jen lehčí váhy a nikdy v tomto období necvičte do selhání. Při jakémkoliv horším projevu nachlazen (škrábání v krku, mírně zvýšená teplota, bolest hlavy apod.) okamžitě přestaňte cvičit dokud tyto symtomy nepoleví.

Je také dobré zařadit přípravný týden po vyléčení nachlazení jako v případě chřipky. Pamatujte, že nechceme, aby to měl náš imunitní systém ztížené tím, že ho budeme zatěžovat neadekvátním množstvím katabolických procesů, proto vždy pokračujte v tréninku během nemoci velmi opatrně. Pokud je vaše onemocnění něco jiného než nachlazení popř. chřipka, vždy je dobré zajít za doktorem. Nyní, když jste viděli, že chřipka a nachlazení není nic tragického ve vaší snaze o formování postavy, je dobré si říci i něco o tom jak je možné těmto nemocem předejít. Nejlepším způsobem jak bojovat proti nachlazení a chřipce je prevence.

A hned dvojitá prevence:

1. Zabránit viru v infiltraci systému Víme, že viry se šíří prostřednictvím kontaktu s lidmi. Do těla se dostanou přes ústa, oči či nos, kde můžou zůstat aktivní až tři hodiny. A proto: – udržujte ruce pryč od vaší tváře – pravidelně si umývejte ruce po celý den (nejlépe antibakteriálním mýdlem)

2. Udržujte váš imunitní systém v maximální účinnosti po celý den

Když víme, že nadměrné cvičení, špatná strava, krátký odpočinek způsobují katabolické procesy, které negativně ovlivňují imunitu organismu, měli bychom provést tyto kroky: – snažte se maximálně omezit přetrénování a veškeré aktivity, které jsou silně vyčerpávající – udržujte vyváženou stravu a omezte příjem nasycených tuků, bílé mouky, jednoduchých sacharidů apod. protože tyto druhy potravin snižují funkci imunitního systému – snažte se spát alespoň 7-9 hodin denně

Jestliže budete dodržovat tyto jednoduché rady, výrazně tím snížíte možnost onemocnění a jestliže přeci onemocníte tak návrat zpět do světa železa již nebude tak problematický.
Zdroj-obrázek: Copyright (c) 123RF Stock Photos

O autorovi

Jiří Mišurec

Jiří Mišurec

Zdravé výživě a aktivnímu pohybu se věnuji zhruba od 14 let, kdy jsem začal mít zájem o ženy a než si našel svou ženu. Nyní mé zkušenosti předávám svým dětem a čtenářům, kteří mají zájem něco změnit. Žiji zdravým životním stylem, který mi dodává energii do dalších dní, plných zážitků.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..