Cviky Home Pro muže Pro ženy

Pět tibeťanů, cesta k dlouhověkosti i k pružnosti těla!

5 tibeťanů
Jiří Mišurec

Pět tibeťanů je sestava pěti cviků, které podle tibetských mnichů zaručují „věčné mládí a elán“. Do světa se tyto cviky pravděpodobně dostaly před plukovníka Bradforda, který sloužil v britské koloniální armádě. Odjel do Tibetu kde žil v klášteře s mnichy, kteří ho naučili oněch pět cviků. Jeho přítel, pan Kelder posléze zapisoval jeho zážitky z vyprávění a kniha se překládala do mnoha jazyků.

Pružné tělo, lepší fyzička, cesta k hubnutí

Pět tibeťanů jsou cviky, které slouží zejména k obnovení pohyblivosti páteře. Díky těmto cvikům se budete cítit trvale fit, zlepší se jeho pružnost, nebudete se zadýchávat do schodů, takže se zlepší i vaše fyzická zdatnost. Cvičení se má provádět pravidelně jednou denně, pomalu a každý cvik opakujte minimálně třikrát, maximálně dvacet jedna krát. Cviky jsou na přesnost, ne na rychlost.

Chiashake dietní nápoje a produkty

První tibeťan

Stojíme rovně, paty k sobě, rozpažíme a dlaně dolů. Drobnými bočními krůčky se začínáme otáčet ve směru hodinových ručiček. Otáčení postupně zrychlujete tak aby vaše ruce rotovali, a zároveň jsme cítili odstředivou sílu. Zaměřte se na jeden směr, podle něj se orientujte a počítejte otáčky. Dýchejte pomalu a rovnoměrně. Dejte pozor, aby se vám netočila hlava, otáčky snižujte.

Druhý tibeťan

Druhý tibeťan se odehrává na zemi, vleže. Dobré je dát po sebe podložku. Ruce si položte podél těla. Hlavu zvedáme na prsa, nohy kolmo vzhůru. Při zvedání nohou se nadechneme, při pokládání nohou vydechneme. Cvik provádíme pomalu a opatrně.

Třetí tibeťan

Cvik se provádí vkleče, rukama se přidržujeme hýždí. Špičky nohou máme ohnuté a zapřeme se jimi o zem, máme nohy bosé. Tělo spolu s hlavou zakláníme a přitom se pořádně a zhluboka nadechneme. Tělo vracíme do kolmé polohy a spolu vydechujeme. Cvik provádíme do bolesti.

Čtvrtý tibeťan

Tento cvik je nejobtížnější, sedneme si na podložku, ruce položíme na zem, dlaněmi dolů, těsně vedle hýždí. Spolu s nádechem zvedáme břicho nahoru, z pat tak jdeme přímo na celou plosku nohy. Rukama se opíráme a hlavu zakláníme. Vydržíme co možná nejdéle, ale nepřekonáváme bolest. S výdechem se vracíme zpátky do původní polohy. Nohy a ruce jsou stále ve stejné poloze.

Pátý tibeťan

Lehneme si na břicho, nohama se vzepřeme na špičkách. Tělo prohneme, břicho se země nedotýká, hlavu zakloníme. S nádechem hlavu skloníme na prsa a zadek vystrčíme co nejvíce nahoru. Nohy jsou napjaté, pozice vypadá jakoby střecha. Poté se vracíme zpět do původní polohy, s výdechem.

Po pár týdnech uvidíte zlepšení a uvolnění těla. Pokud se vám tento cvik líbil, pak se podívejte na další tipy, jak si udržet celý den rovnováhu .

O autorovi

Jiří Mišurec

Jiří Mišurec

Zdravé výživě a aktivnímu pohybu se věnuji zhruba od 14 let, kdy jsem začal mít zájem o ženy a než si našel svou ženu. Nyní mé zkušenosti předávám svým dětem a čtenářům, kteří mají zájem něco změnit. Žiji zdravým životním stylem, který mi dodává energii do dalších dní, plných zážitků.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..