Diety Jak zhubnout

Diabetická dieta

Jiří Mišurec

Kdo má cukrovku tak určitě ví že musí dodržovat diabetickou dietu. Je totiž nedílnou součástí léčby. Proto by jste ji neměli podceňovat. Podívejme se na principy diabetické diety a na ukázkový jídelníček zde pro vás na těchto stránkách.

 

 

Chiashake dietní nápoje a produkty

 

Diabetická dieta je bez cukru

Cukrovka je onemocnění, kdy náš organismus není schopen produkovat inzulín. Inzulín snižuje hladinu cukru. Z tohoto důvodu je hlavním principem diabetické diety vynechání cukru a všech potravin, které cukr obsahují.
Naštěstí v této době to není žádné hrozné neštěstí. Normální cukr je možné úplně v pohodě nahradit. Rozhodně ale nelze doporučit žádná umělá sladidla, jako je například aspartam, u něhož se ukazuje, že způsobuje např. bolesti hlavy. Místo toho lze použít stévii – jde o sladkou trávu, z jejích výtažků se už dokonce vyrábí umělé sladidlo.

Diabetická dieta-co nedělat

Vynechejte všechen cukr a vyhýbejte se potravinám, které ho obsahují ve vysokém množství. To samé platí u slazených nápojů, jako je například kola, kofola nebo doslazované džusy, ale také i slazené minerálky.
Při diabetické dietě je třeba jíst pravidelně a udržovat si stabilní hladinu cukru v krvi. Aby jste postupně dostávali do těla energie jezte po menších dávkách po 3-4 hodinových intervalech.
Ačkoli jsou při diabetické dietě zakázané především cukry (sacharidy), pozor si dejte také na příliš tučná nebo slaná jídla. Vyhnout byste se měli také mléčným výrobkům s vysokým obsahem tuku.


Diabetická dieta co jíst?

Váš jídelníček by se měl při diabetické dietě skládat hlavně z luštěnin, obilovin, rýže, těstovin a chleba. Dodají vám mnoho energie. Při diabetické dietě byste měli konzumovat také dostatek vlákniny, která pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Vlákninu najdete v zelenině a luštěninách.
Zapomínat byste neměli ani na bílkoviny. Dopřejte si libové maso (drůbeží nebo rybí), nízkotučné mléčné výrobky a vejce.
Mějte pořád dostatek tekutin. Nejlepší je voda a nebo si uvařte bylinkový čaj. Ráno je vhodné nahradit běžnou kávu meltou, která obsahuje řadu výborných a zdravých látek.

Příklad jídelníčku při diabetické dietě

Na snídani servírujte meltu s mlékem, chléb s máslem a jedno vařené vejce.
Ke svačině si dejte ovocný salát nebo nízkotučný ovocný tvaroh.
K obědu si připravte lososa na bylinkách s bramborovou kaší.
Ke svačině si dejte celozrnný rohlík, žervé a rajče.
Večeře by měla být lehčí – servírovat můžete například zeleninový salát s tofu nebo řecký salát s pečivem.
A když dostanete chuť na sladké? Dejte si kousek pravé čokolády s vysokým obsahem kakaa. Malý kousek vám neublíží, zvláště pak pokud se po obědě projdete a uděláte něco pro své zdraví na čerstvém vzduchu.

O autorovi

Jiří Mišurec

Jiří Mišurec

Zdravé výživě a aktivnímu pohybu se věnuji zhruba od 14 let, kdy jsem začal mít zájem o ženy a než si našel svou ženu. Nyní mé zkušenosti předávám svým dětem a čtenářům, kteří mají zájem něco změnit. Žiji zdravým životním stylem, který mi dodává energii do dalších dní, plných zážitků.

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..