Svaly mají tendenci k ochabování se aktivním namáháním zkracují. Na druhou stranu je třeba takové svalstvo pravidelně posilovat a procvičovat, aby k jeho ochabování nemohlo dojít. Způsob posilování si určí každý podle svých schopností,možnosti a celkové kondice. Na protahování by určitě neměl nikdo zapomínat kdo chce bít fit. Pevně vytvarované svalstvo sice na pohled vypadá efektně, ale samotným posilováním docílíme pouze toho, že zvýšíme riziko na zranění i při běžných činnostech.Proto jestli cvičíte, by jste neměli opomínat n základní pravidlo a to na protahování.
Když intenzivně cvičíme dochází v našem těle k mnoha změnám, ale ne všechny jsou vždy žádoucí. O přimíchávání adrenalinu do krve během cvičení už ví snad každý. Připravuje nás na zvýšenou fyzickou či psychickou zátěž. Naše tělo si tento hormon vyrábí samo v dřeni nadledvinek. Vylučuje jej při stresu nebo strachu, ale také při namáhavé činnosti jakou je i cvičení. Je pro nás užitečný, jelikož pomáhá rozšiřování cév a nebo také urychluje činnost srdce. Adrenalin však není jediná látka, kterou naše tělo při cvičení vylučuje. Už méně příjemné účinky má na nás třebas sůl kyseliny mléčné.
Tu vylučují naše svaly jako odpadní látku při delším namáhání a způsobuje nám nepříjemnou bolest. Její vylučování z těla je zdlouhavé, jelikož závisí na přísunu kyslíku do svalů. Jako poslední se nám do těla při zvýšené námaze vyplavuje hormon endorfin. Tento hormon znáte možná pod hormonem štěstí. Vyvolává v nás pocity dobré nálady a co je hlavní, umí tlumit bolest a zbavovat stresu. Při dlouhodobé fyzické zátěži se vylučuje do našeho mozku a způsobí v něm, že se cítíme uvolněnější a zvládneme i silný pocit únavy (chytíme druhý dech).
Ať už jsou však látky vylučované při sportu celkově prospěšné či nikoli, nejsou v našem těle běžně v tak velkém množství. A stejně, jako potřebuje naše tělo vnější podnět k tomu, aby se do něj dostaly, můžeme mu i my na oplátku pomoct s jejich opětovným odbouráním. A stačí k tomu málo… po posilovacím cvičení se důkladně protáhnout, zklidnit a uvolnit.
Protahovacích cviku je mnoho dole uvidíte video kde nějaké cviky jsou předvedeme.
Protahovací zásady:
- svaly protahujeme těsně po cvičení, aby nebyly ztuhlé
- velké svalstvo protahujeme déle než menší
- při protahování smíme zajít až na hranici bolesti, ale neměla by se překračovat
- na protahovaný sval zásadně netlačíme
- nezapomínáme na pravidelné dýchání, pohyb by měl mít největší rozsah při výdechu
Výhody protahování:
- udržuje správné držení těla
- zvětšuje rozsah pohybu a snižuje tak riziko zranění při sportu nebo jiné namáhavější činnosti
odstraňuje bolesti vyplývající z každodenních špatných návyků a v neposlední řadě uklidňuje nejen mysl, ale i posilovacími cviky namožené svalstvo