Znalci kvalitních čajů jistě moc dobře vědí, co se skrývá pod označením Pu-erh. Je to pravý čínský čaj pěstovaný zejména v provincii Jün-nan. Historický původ čaje Puerh lze v této oblasti vysledovat až 1 700 let do minulosti. Díky specifickému klimatu této oblasti se zde čajovníkovým rostlinám daří velmi dobře. Svou roli v tom hraje i vysoká nadmořská výška.
Tento vysoce kvalitní čaj je charakterizován především typickou tmavou barvou, dokonce ještě o něco tmavší, než jakou má klasický černý čaj. Pokud jej louhujeme dostatečně dlouho, může nakonec nabýt odstínu připomínající černou kávu. Chuť čaje se odvíjí od toho, jakým způsobem je připravován a konzument si ji tam může regulovat podle svých preferencí.
Čím starší je směs, ze které byl připraven, tím je chuť výsledného nápoje jemnější. Pochopitelně, že chuť zásadně ovlivňuje také délka louhování. Pro čaj Pu-erh je specifická nezaměnitelná vůně: znalci ji popisují jako nasládlou, mírně zemitou.
Lístky pu-erh čaje se sklízejí třikrát do roka a na základě toho rozlišujeme různé druhy tohoto čaje. Zřejmě nejznámějším typem je Čchun-ťien, který se sklízí nejdříve (již v polovině dubna). Jeho lístky dobře poznáme podle typického bílého chmýří. Dalším druhem je Er-šuej, který se sklízí na přelomu července a srpna, a zmíníme ještě Ku-chua (sklizeň probíhá v září a říjnu), který slouží k výrobě lisovaného tabulkového čaje. Následné zpracování sklizených lístků je velmi složitý proces složený z několika fází. Lístky se nejprve nechají ovadnout, zahřejí se, srolují, usuší a nakonec se spařují a lisují.
Kde a jaký fermentovaný čaj zakoupit
Tento speciální čaj je možno sehnat v různých druzích. Nejběžnější druh, který je k dostání, je tmavý čaj Shu. Mezi zelené čaje pak řadíme čaj Sheng, velice vhodný pro následné zpracování. Chuť Shengu je popisována jako ovocná, medová, až zemitá (u starších čajů). Posledním druhem je bílý čaj, lisován z květů.
Čaj Pu-erh se pije z mnoha důvodů. Kromě jeho vynikající chuti jsou to zejména příznivé zdravotní účinky na lidské zdraví. Pu-erh je spojován se schopností zmírňovat bolesti žaludku a účinně bojuje dokonce s rakovinou. Díky obsahu přírodních antibiotik je velmi hodí při infekčních nemocech, kdy jeho konzumace navíc nezatěžuje organismus, jako při užívání léků. Vzhledem ke schopnosti regulovat metabolismus a podporovat trávení si jej chválí osoby bojující s nadváhou.
Pu-erh lze připravit různými metodami, nejčastěji se využívá tzv. jednonálevový pu-erh, v jeho případě trvá louhování 2-4 minuty. Jinou možností je povařit lístky pu-erhu přímo ve vroucí vodě (tzv. vařený pu-erh). Vznikne nápoj s vysokým obsahem přírodního kofeinu. Záleží samozřejmě na každém konzumentovi, kterou z mnoha možností přípravy zvolí.