Jak nabrat svalovou hmotu?

 

Nabrat svalovou hmotu a shodit tuk na břichu: Tak toto je nejčastěji vyslovené přání všech, co začínají cvičit v posilovně. Není to však úplně takjednoduché, protože je to tak trochu jako sedět naráz na dvou židlích! Jednoduše řečeno, výrazné nabírání svalové hmoty je dějem anabolickým a úbytek hmotnosti, tedy i redukce tuků je děj katabolický.

Pro anabolické procesy je nutno zabezpečit tělu dostatek kvalitní energie, kdežto při redukci tukové tkáně je nutno energetický příjem snížit (oproti výdeji samozřejmě).  Jakož pro začátečníky je možno do určité míry tyto cíle zkombinovat, protože tělo bude reagovat na nové zatížení svalů a vzhledem k tomuto vyššímu výdeji energie lze očekávat i snížení podkožního tuku a zviditelnění svalové hmoty těla.Své snažení můžete podpořit tak, že k posilovacímu tréninku přidáte na závěr i aerobní aktivitu střední intenzity po dobu 20-30minut. Dále pak je nutno se především zamyslet nad změnou stravování: především zvýšit příjem kvalitních bílkovin, omezit příjem především saturovaných tuků a jednoduchých cukrů.
Po několika měsících vyhodnoťte výsledky a rozhodněte se co upřednostnit: zda nabírání svalové hmoty a síly nebo se budete spíše snažit o udržování, zkvalitňování nebo snižování vrstvy podkožního tuku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.