Diabetická dieta

Kdo má cukrovku tak určitě ví že musí dodržovat diabetickou dietu. Je totiž nedílnou součástí léčby. Proto by jste ji neměli podceňovat. Podívejme se na principy diabetické diety a na ukázkový jídelníček zde pro vás na těchto stránkách.

 

 

 

Diabetická dieta je bez cukru

Cukrovka je onemocnění, kdy náš organismus není schopen produkovat inzulín. Inzulín snižuje hladinu cukru. Z tohoto důvodu je hlavním principem diabetické diety vynechání cukru a všech potravin, které cukr obsahují.
Naštěstí v této době to není žádné hrozné neštěstí. Normální cukr je možné úplně v pohodě nahradit. Rozhodně ale nelze doporučit žádná umělá sladidla, jako je například aspartam, u něhož se ukazuje, že způsobuje např. bolesti hlavy. Místo toho lze použít stévii – jde o sladkou trávu, z jejích výtažků se už dokonce vyrábí umělé sladidlo.

Diabetická dieta-co nedělat

Vynechejte všechen cukr a vyhýbejte se potravinám, které ho obsahují ve vysokém množství. To samé platí u slazených nápojů, jako je například kola, kofola nebo doslazované džusy, ale také i slazené minerálky.
Při diabetické dietě je třeba jíst pravidelně a udržovat si stabilní hladinu cukru v krvi. Aby jste postupně dostávali do těla energie jezte po menších dávkách po 3-4 hodinových intervalech.
Ačkoli jsou při diabetické dietě zakázané především cukry (sacharidy), pozor si dejte také na příliš tučná nebo slaná jídla. Vyhnout byste se měli také mléčným výrobkům s vysokým obsahem tuku.


Diabetická dieta co jíst?

Váš jídelníček by se měl při diabetické dietě skládat hlavně z luštěnin, obilovin, rýže, těstovin a chleba. Dodají vám mnoho energie. Při diabetické dietě byste měli konzumovat také dostatek vlákniny, která pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Vlákninu najdete v zelenině a luštěninách.
Zapomínat byste neměli ani na bílkoviny. Dopřejte si libové maso (drůbeží nebo rybí), nízkotučné mléčné výrobky a vejce.
Mějte pořád dostatek tekutin. Nejlepší je voda a nebo si uvařte bylinkový čaj. Ráno je vhodné nahradit běžnou kávu meltou, která obsahuje řadu výborných a zdravých látek.

Příklad jídelníčku při diabetické dietě

Na snídani servírujte meltu s mlékem, chléb s máslem a jedno vařené vejce.
Ke svačině si dejte ovocný salát nebo nízkotučný ovocný tvaroh.
K obědu si připravte lososa na bylinkách s bramborovou kaší.
Ke svačině si dejte celozrnný rohlík, žervé a rajče.
Večeře by měla být lehčí – servírovat můžete například zeleninový salát s tofu nebo řecký salát s pečivem.
A když dostanete chuť na sladké? Dejte si kousek pravé čokolády s vysokým obsahem kakaa. Malý kousek vám neublíží, zvláště pak pokud se po obědě projdete a uděláte něco pro své zdraví na čerstvém vzduchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.